سايت تخصصی نظامی
مرجع مطالب و مقالات نظامي جهان و ايران
 
تاريخ : جمعه 20 اردیبهشت1392

تاریخچه:

هلیکوپتر تهاجمی آپاچی در دهه ی ۸۰ میلادی توسط کمپانی معظم مک دانل داگلاس ایالات متحده ساخته شد و نوع AH_64A آن در سال ۱۹۸۴ وارد ارتش آمریکا گردید. آپاچی که در واقع پیشرفته ترین هلیکوپتر تهاجمی دو موتوره ی جهان شناخته می شود در دو نوع A و D  در حال خدمت در برخی از ارتشهای جهان است.Apache longbow یا AH_64D جنگ افزار مخوفی است که فقط برای نبرد دیجیتالی در آینده طراحی گردیده است.به این هلیکوپتر رادار موج میلیمتری کنترل آتش(FCR), موشک هوا به زمین, فرکانس رادیوئی شلیک کن ـ فراموش کن Longbow hellfire , که نیاز به نوع لیزری را رفع کرده ,موتورهای تقویتی, سیستمهای اویونیک پروازی پیشرفته تر و کابین یکپارچه نسبت به مدل قبلی اضافه شده است.
 

مشخصات  هلیکوپتر نظامی: آپاچی / Apache AH-64
نوع هلیکوپتر: هلیکوپتر تهاجمی
کشورسازنده:  ایالات متحده آمریکا
شرکت سازنده: شرکت بالگرد سازی هیوز، شرکت مک دانل داگلاس و بخش سامانه های دفاعی پیچیده بوئینگ
تاریخ نخستین پرواز: 30 سپتامبر 1975
تاریخ رونمایی: -
وضعیت کنونی: فعال، در حال تولید
بکار گیرنده ها: ارتش ایالات متحده آمریکا
آغاز ساخت: 1984 تا کنون
تعداد ساخته شده: 1084 فروند تا سال 2000
قیمت هر فروند: 18 میلیون دلار آمریکا در سال 1996

سیستم Longbow می تواند عملیات شناسایی طبقه بندی و اولویت بندی ۲۵۶ هدف زمینی را به طور تمام خودکار و در تمام شرایط جوی و پیچیدگی محیط نبرد انجام دهد.این سیستم رادار کنترل آتش در بالای روتور اصلی آپاچی قرار دارد و متشکل از آنتن و ترانسیمتر است که به صورت چند حالته و موج میلیمتری است.

این سیستم در ۴ حالت مورد استفاده قرار می گیرد:

 ATM: حالت هدف گیری هوائی

 GTM: حالت هدف گیری زمینی

 TPM: حالت تهدیدهای هوائی

 BIT: سیستم آزمایش درونی رادار


سیستم TADSیا سیستم تصاویر اوپتیکی و تلوزیونی به همراه دید مادون قرمز از جلو برای خدمه ارسال میشودو سیستم تصاویرمادون قرمز در تمامی جهات را برای دید در شب به عدسی تک چشمی متصل به کلاه خلبان که در کابین عقب قرار دارد و یا کمک خلبان که در کابین جلو قرار گرفته شده می فرستد. هر دو سیستم بر روی برجک گردان یا ثابت بر روی دماغه ی هلیکوپتر نصب شده اند.

جنگ افزار:

مهمترین جنگ افزار آپاچی موشکهای هوا به زمین Hellfire RFبا جستجوگر موج میلیمتری و برد ۸ تا ۱۲ کیلومتر است. همچنین می تواند انواع موشکهای هوا به هوای استینگر, سایدویندر و  میسترال را جهت شکار هلیکوپترها و هواپیماهای دشمن برگزیند.در ضمن جهت مقابله با تهدیدهای راداری دشمن نیز می تواند از موشک ضد رادار ساید آرم استفاده نماید.

توپ ۳۰ میلیمتری با قابلیت ۶۲۵ بار در دقیقه و با توانائی حمل ۱۲۰۰ گلوله و سیستم پرتاب راکت با بالچه های تا شونده شامل ۷۶ راکت ۷۰ میلیمتری هایدرا نیز از دیگر قابلیتهای این پرنده ی آهنی مخوف است.

قوای محرکه:

موتورهای این هلیکوپتر از دو موتور پر قدرت توربوشفت جنرال الکتریک و با قدرت ۱۲۶۵ کیلووات میباشد. البته آپاچی های سفارشی ارتش انگلیس از موتورهای وطنی ساخت خود یعنی رولزرویس ـ توربومکا بهره می برند.


 


حداکثر برد پروازی آپاچی با مخزن سوخت خارجی ۱۹۰۰ کیلومتر و بدون آن ۴۰۰ کیلومتر است. ضمنا بد نیست بدانید که برای انتقال آنها از پایگاههای خود به مناطق جنگی معمولا از هواپیماهایC_17 یاC_5  استفاده می گردد.

مشخصات فنی:

  • نوع: بالگرد جنگنده
  • کارخانه‌های سازنده: بالگرد سازی هیوز- مک دانل داگلاس(صنایع دفاعی بوئینگ)
  • پرواز اولیه: ۳۰سپتامبر۱۹۷۵
  • وضعیت فعلی: سرویس دهی فعال
  • کاربران: ارتش ایالات متحده - نیروی هوایی اسرائیل-نیروی هوایی هلند-نیروی دفاعی ژاپن
  • تاریخ تحویل: ۱۹۸۴
  • تعداد ساخته شده: ۱۰۴۸ از ۲۰۰۰ مورد سفارش شده
  • قیمت: ۱۸میلیون دلار آمریکابرچسب‌ها: هلي كوپتر آپاچي, آپاچي, بالگرد آپاچي, هلي كوپتر Apachi

ارسال توسط علی اکبر مهدوی